Evsel Katı Atık Tarife Raporu

İmge Eğitim - Projeler

EVSEL KATI ATIK TARİFE RAPORU HAZIRLAMA DANIŞMANLIĞI

Atıksu Altyapı Ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin Belirlenmesinde Uyulacak Usul Ve Esaslara İlişkin Yönetmeliğe göre tüm evsel atık idareleri 31.12.2020 tarihine kadar evsel katı atık tarife raporunu ve ücretlerini hazırlamalıdır. 01.01.2021 tarihinden itibaren tarife raporunu hazırlamayan ve uygulamayan idareler açısından 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun 71. Maddesine göre “Kamu Zararı”  meydana gelecektir.

İMGE YÖNETİM DANIŞMANLIĞI VE KURUMSAL HİZMETLER LTD. ŞTİ olarak tüm idarelere 2021 yılından itibaren bu ücretleri almasını öneriyoruz. Evsel atık ücretleri vatandaşa ek bir maliyet olmakla beraber Sürdürülebilir Bir Atık Yönetimi ve daha temiz bir şehir için bu ücretlerin alınması gereklidir. Vatandaşın artan beklentisi, Katı Atık Yönetim Sistemi maliyetlerinin çok yüksek olması, hizmet götürülemeyen mahallelerin hizmete kavuşturulması gibi birçok nedenden bu ücretlerin tahsili belediyelerce yapılması gerekmektedir.  Tüm bunların yanında 2021 yılının başından itibaren zorunlu olarak ta mevzuat gereği alınması gereken bir ücrettir.

Evsel Atık ücretleri uzun zamandır sürekli ertelenmiştir. 2021 yılında da erteleneceği düşüncesi ile birçok kurum tarafından tarife raporu hazırlanmamaktadır. Ancak yönetmelikte bir serbestlik yoktur. Şöyle ki;

  1. Bu ücretleri dileyen belediye alabilir, dileyen belediye almaz diye bir serbestlik bulunmamaktadır. Sadece geçici madde ile ilgili uyum sağlama ile ilgili bir süre vardır. Büyükşehir sınırlarında bulunan tüm ilçe belediyeleri su ve kanalizasyon idaresi bu ücretleri almak için teknik altyapı uyum sağlamış ise ilçe belediyeleri açısından da uyum sağlanmış sayılır.
  2. Yönetmelik bir yıl süre ile uzatılması durumunda dahi, Sürdürülebilir Bir Atık Yönetimi ve daha temiz bir şehir için tüm belediyelerin bu ücretleri almasını şiddetle öneriyoruz.

Durum böyle iken bir taraftan da bu ücreti almak isteyen belediyelerce hazırlanan tarife raporlarının Evsel Katı Atık Tarifelerinin Belirlenmesine Yönelik Kılavuz hükümlerine ve Yargı Kararlarına uygun olarak hazırlanamaması birçok belediye meclis kararının mahkemelerce iptal edilmesine neden olmuştur. Evsel Katı Atık Ücret Tarifesinde ve Evsel Katı Atık Tarife Raporunda başlıca yaşanan sorunlar ve yargı da son gelişmeler şöyledir;

  1. Danıştay Kararına ve Çevre Şehircilik Bakanlığı görüşüne göre; Büyükşehir sınırları içerisinde bulunan ilçe belediyeleri tarife raporlarını kendi meclisinde geçirmeden doğrundan büyükşehir belediye meclisine taslak olarak göndermelidir.
  2. Yine Danıştay Kararına göre Büyükşehir sınırları içerisinde bulunan belediyelerde Konut dışı (işyerleri, kamu kurumlar, bürolar, vb.) tüm yerlerin evsel atık ücretleri de su faturası ile birlikte tahsil edilmesi gerekiyor. Sadece su abonesi bulunmayan mükellefler için ilçe belediyesi tarafından alınması gerekir.
  3. Evsel Katı ücretleri 6183 kapsamında takip ve tahsili yapılmamalıdır.
  4. Tarife raporu yerine sadece bir ücretler listesi hazırlanıyor. Tarife raporu kapsamlı tüm olası yaşanacak durumları içerecek şekilde detaylı bir şekilde hazırlanmalıdır. Şirketimizce hazırlanan tarife raporları en az 55 sayfadır. Rapor içerisinde uygulamaya yönelik ücretlerle birlikte usul ve esaslarda içermektedir.
  5. Tarife Raporu içerisinde bulunan evsel katı atık ücret tarifesi gruplara göre dağıtım yapılmadan tahmini rakamlar üzerinden belirlenmesi mahkemelerce bu tarife raporunun iptal edilme gerekçelerinin en başında gelmektedir. Ayrıca evsel katı atık ücret tarifeleri toplam tam maliyeti vermelidir. Ücretler ile mükellef sayılarının çarpımı sonucu tam maliyeti vermiyorsa Evsel Katı Atık Yönetmeliğinin Tam Maliyet kuralını açıkça ihlal ettiği anlamına gelmektedir.
  6. Tam maliyet doğru belirlenmelidir, paylaşılan maliyetler paylaşıldığı kadar sistem maliyetine eklenmelidir. Doğru belirlenen tam maliyet “Kirleten Öder” ilkesine ve hakkaniyet uygun olarak dağıtım formülü kullanarak dağıtılmalıdır.

.....

Gibi daha birçok durumlardan kaynaklı mahkemelerce meclis kararları ve tarife raporları iptal edilmektedir.

Şirketimiz bünyesinden bulunan uzman kadromuz ile yargı kararlarında oluşan tüm hususlar ve evsel katı atık tarifelerinin belirlenmesine yönelik kılavuz hükümlerine göre Evsel Katı Atık Ücretleri ve tarife raporunuzu sıfır hata ve eksizsiz olarak kapsamlı bir şekilde belediyelerin tarife raporlarını uygun fiyatla hazırlıyoruz.

 

"İMGE YÖNETİM DANIŞMANLIĞI VE KURUMSAL HİZMETLER LTD. ŞTİ TARİFE RAPORLARINI DÜŞÜK RAKAMLAR İLE GARANTİLİ BİR ŞEKİLDE HAZIRLIYORUZ. SİZDE BU KONUDA RİSK ALMAYIN, UZMAN DANIŞMANLARIMIZDAN DESTEK ALIN”

Daha kapsamlı bilgi ve tarife raporu hazırlama konusunda destek almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz….

 

Sayfayı Paylaş
İmge Eğitim - İletişim
BİR SORUNUZ MU VAR?
Kurumunuzun ihtiyaçları doğrultusunda karşınıza çıkabilecek sorunların çözümünde etkin olarak yanınızdayız.

Bizimle iletişime geçmeniz yeterli!