Evsel Katı Atık Bedeli İadesi Danışmanlığı

Evsel Katı Atık Bedeli İadesi Danışmanlığı

BELEDİYELERE ÖDENEN ÇÖP PARALARINI GERİ ALIYORUZ...

Belediyeler her geçen yıl işletmelerden, şirketlerden biraz daha fazla çöp parası (Evsel Katı Atık Bedeli) talep etmekte ve bunu tahsil etmektedir.

Bu çerçevede, İMGE YÖNETİM DANIŞMANLIĞI VE KURUMSAL HİZMETLER LTD. ŞTİ olarak biz, mevzuata ve yargı kararlarına uygun olmayacak şekilde belediyeler tarafından talep edilen bu ücretlerin ödenmişse geri alınmasına, tahakkuk etmişse önce yürütmenin durdurulmasına daha sonra da iptal ettirilmesine yönelik firmalara ve işletmelere danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Özellikle yerel yönetimler tarafından Atıksu Altyapı Ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin Belirlenmesinde Uyulacak Usul Ve Esaslara İlişkin Yönetmelik ve bu yönetmeliğin eki olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan Kılavuza göre hazırlanmamış Evsel Katı Atık Ücretlerinin iptal ettirilmesine yönelik hukuki destek sağlıyoruz. Ödenmiş atıksu ücretlerinin ise geri alınmasına yönelik hukuki süreç başlatılarak bu ücretlerin geri alınmasını sağlıyoruz. Zira yerel yönetimlerin hem tarifelerin hazırlanmasında hem uygulamasında çok ciddi hataları bulunmaktadır. İdarenin hukuka uygun davranması bir anayasal gerekliliktir.

Genel olarak Yerel Yönetimler tarafından tarife raporu hazırlama aşamasında yönetmelik ve kılavuza uygun olmayan birçok husus bulunmaktadır. Sizin için bu süreçleri ücretsiz olarak tek tek inceliyor, mevzuata aykırı bir durum varsa, ki neredeyse tüm belediyelerde var, sizin adınıza geri alınmasına yönelik hukuki süreçleri başlatıyor ve bunu yürütüyoruz. Üstelik Firmalar ve işletmeler açısından hiçbir ek maliyet oluşmayacak şekilde çalışıyoruz.

Katı Atık Ücreti, Çöp Ücreti, Evsel Katı Atık Bedeli, Evsel Katı Toplama Bedeli, Katı Atık Toplama Ücreti, Evsel Katı Atık Bertaraf Ücreti gibi çeşitli isimlerde talep edilen ücretleri ödemek istemiyorsanız ya da ödemiş olduğunuz ücretleri geri almak istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz…

Evsel Katı Atık Nedir?

Aslında Evsel Katı Atık Nedir değil, Evsel Katı Atık Ücreti Nedir? Sorusunun cevabını aradığınız için muhtemelen buradasınız. Evsel Katı Atık Ücreti Atıksu Altyapı Ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin Belirlenmesinde Uyulacak Usul Ve Esaslara İlişkin Yönetmelik kapsamında özellikle yerel yönetimler tarafından tahakkuk ve tahsilat yapılan bir ücrettir.

  • Bu ücret neden alınmaktadır?
  • Yönetmeliğin amacı nedir?
  • Hangi Kurumlar bu ücretleri alabilir?
  • Ücretler hangi kriterlere göre belirleniyor?
  • Evsel Katı Atık Nedir?

Gibi birçok soru cevap aramaktadır. Bu ücretler Sürdürülebilir bir çevre yönetimi için Çevre Temizlik Vergisi ile karşılanamayan çöp toplama, taşıma ve bertaraf maliyetlerinin atık üreticilerinden geri alınmasına yönelik alınan ücrettir. Ancak uygulama “Tam Maliyet” ve “Kirleten Öder” ilkesi çok özümsenememiş ve birçok hatalı uygulamaya neden olmuştur. Bu ücretleri Yönetmeliğe, kılavuza ve yargı kararlarına uygun olarak hazırlayan ilgili yerel yönetimler bu ücretleri alabilirler. Ücretlerin belirlenmesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan kılavuza uygun bir şekilde hazırlanmalıdır.

Katı atık ücreti yasal mı?

Evsel Katı Atık Ücretleri, Yargı Kararlarına, Yönetmeliğe ve Kılavuza uygun hazırlanması durumunda bu ücretlerin alınması yasaldır. Ancak mevzuatta belirlenemeyen boşluklar yargı kararları ile uygulamaya düzen verilmektedir. Bu durum birçok idare tarafından tam olarak doğru bir ücret belirlemesine engel olmaktadır.

Ayrıntılı Bilgi İçin;

0(505) 886 87 22

 

Anahtar Kelimeler;
evsel katı atık toplama bedeli itiraz, evsel katı atık bertaraf ücreti, evsel atık ücreti, Evsel Atık Ücreti Nedir, katı atık ücreti yasal mı, katı atık bertaraf ücreti nedir, katı atık toplama ücreti

Sayfayı Paylaş
İmge Eğitim - İletişim
BİR SORUNUZ MU VAR?
Kurumunuzun ihtiyaçları doğrultusunda karşınıza çıkabilecek sorunların çözümünde etkin olarak yanınızdayız.

Bizimle iletişime geçmeniz yeterli!